Temat łączności na mikrofalach interesował mnie od dawna. Nie posiadałem niestety urządzenia pracującego powyżej pasma 70cm. Byłem przekonany, że bez dostępu do drogiego sprzętu pomiarowego nie jest możliwe samodzielne zbudowanie urządzenia na wyższe pasma. Myliłem się.
   W „Świat radio” 8/2006 zamieszczono schemat prostego transwertera 2m/23cm projektu PA0LPE zmodyfikowanego przez UA3DJG. Układ wydał mi się godny uwagi i postanowiłem go wykonać.
Na stronie http://rf.atnn.ru/s10/rst-r306.html znalazłem bardziej szczegółowy opis tego układu. UA3DJG zamieścił rysunek płytki drukowanej i podał wiele istotnych szczegółów.

   W wykonanym przeze mnie układzie, płytka została zaprojektowana od nowa, jednak rozmieszczenie elementów pozostało podobne. Zasadnicza część układu składa się z trzech bloków: generatora 1152MHz, konwertera odbiorczego
i konwertera nadawczego. Oto schemat ideowy zasadniczej części transwertera:

Generator 1152MHz
————————
   Oryginalny układ generatora wykorzystuje rezonator 96MHz.  Z powodu braku takiego rezonatora, postanowiłem zmodyfikować układ generatora i zastosowałem łatwo dostępny rezonator 32MHz. Konieczne było dobudowanie potrajacza częstotliwości. Nie było to może najlepsze rozwiązanie, ale – jak się okazało – układ pracował prawidłowo. Sygnał o częstotliwości 32MHz był w następnych stopniach powielany x3, x3, x2 i x2,
co dawało 96, 288, 576 i 1152 MHz.
   Po udanych próbach układu, udało mi się nabyć rezonator 96 MHz. Nie modyfikowałem już układu, istniejący potrajacz wykorzystałem jako wzmacniacz 96 MHz. Wykorzystanie rezonatora 96 MHz zamiast 32 MHz znacząco poprawiło stabilność częstotliwości generatora.

Konwerter odbiorczy
———————–
   Oryginalnie jest to dwustopniowy wzmacniacz z obwodami strojonymi i mieszacz zbudowany na jednym tranzystorze, pracujący również przy nadawaniu. W stopniu wejściowym konwertera, zamiast tranzystora wejściowego, postanowiłem zastosować scalony wzmacniacz MAR-6.

Konwerter nadawczy
———————–
   W konwerterze nadawczym sygnał z generatora 1152MHz miesza się z sygnałem wejściowym 144MHz. Wyjście mieszacza jest połączone z dwuobwodowym filtrem, nastrojonym na częstotliwość 1296 MHz. Sygnał o częstotliwości 1296 MHz jest następnie wzmacniany w trzystopniowym wzmacniaczu. Konwerter nadawczy pozostawiłem bez zmian.

   Zdjęcia przedstawiają kolejne fazy montażu i pierwsze próby zasadniczej części transwertera: 
   
   Po udanych eksperymentach z zasadniczą częścią transwertera, postanowiłem rozbudować układ i dodać wzmacniacz mocy. Po bezskutecznych próbach zakupu odpowiednich tranzystorów, zakupiłem gotowy wzmacniacz 10mW/10W, wykonany przez kol. DD0SB. Dodałem również układ sterujący, który:
– zapewnia przełączanie napięć zasilających między konwerterami (VOX w.cz.),
– ogranicza poziom sygnału wejściowego 144MHz do ok. 100mW,
– steruje wentylatorem chłodzącym radiator wzmacniacza mocy w zależności od jego temperatury.
W końcowej fazie konstrukcji, dodałem prosty wskaźnik mocy wyjściowej, złożony z diodowej sondy w.cz. i wzmacniacza na jednym tranzystorze. Wejście sondy jest zbliżone do żyły przewodu doprowadzającego sygnał wyjściowy do gniazda „N”. Do przełączania anteny wykorzystałem mikrofalowy przekaźnik firmy „Dynatech”.
Wskaźnik wychyłowy uzyskałem z prostego miernika uniwersalnego, po wycięciu go z obudowy:
  
 Zasadniczą część transwertera zbudowałem na dwustronnej płytce drukowanej, z której pozostawiona od strony elementów  warstwa miedzi stanowi „masę”. Po wstępnym zestrojeniu zamknąłem układ w pudełku z blachy cynowanej, wyposażonym w trzy złącza typu SMA. Układ sterujący wykonałem na laminacie jednostronnym.

   Całe urządzenie, łącznie z radiatorem stopnia końcowego i wentylatorem, umieściłem w obudowie z blachy aluminiowej o grubości 2mm. Na płycie czołowej umieściłem wskaźnik mocy wyjściowej, wyłącznik zasilania oraz diody świecące wskazujące stan pracy urządzenia.  Na tylnej ściance znajdują się gniazda: wejściowe (UC), wyjściowe (N), oraz zasilania.

   Zdjęcia przedstawiają kolejne fazy powstawania obudowy i montażu urządzenia:
            
   Do zestrojenia transwertera użyłem przenośnych radiotelefonów ICOM T-90 i ICOM Q-7A, „leciwego” GDO i miernika uniwersalnego wyposażonego w „domowej roboty” sondę w.cz.

Kris SQ3DZW

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *